Genellikle PC olarak bilinen Polikarbon Levha İzmir, doğal olarak şeffaf veya çoğunlukla şeffaf olan bir tür amorf termoplastiktir. Hem şeffaf hem de opak tonlarda ticari olarak mevcut olmalarına rağmen, hammaddeler pencerelerde ve diğer ekranlarda kullanılan yaygın camla yaklaşık aynı miktarda dahili ışık iletimine izin verir.

Polikarbonat polimerler, geniş bir ürün yelpazesi yapmak için kullanılır ve özellikle kurşun geçirmez cam ve koruyucu kalkanlar gibi darbe direnci ve/veya şeffaflık gerektiğinde faydalıdırlar. Gözlük, tıbbi ekipman, otomotiv bileşenleri, koruyucu giysiler, seralar, CD’ler, DVD’ler, Blu-ray’ler ve harici aydınlatma armatürlerindeki plastik lenslerin tümü İzmir Polikarbon Levha için tipik kullanımlardır.

Polikarbon Levha İzmir ayrıca aşırı esnek olma avantajına sahiptir. Alüminyum sac gibi oda sıcaklığında çatlama ve kırılma olmadan üretilebilir. Isı, deformasyonu kolaylaştırsa da onsuz küçük açılı kıvrımlar bile elde edilebilir. Polikarbon levha stoğu, şeffaflığın gerekli olduğu veya bir ev, iş veya inşaat projesi için iyi elektriksel yalıtım özelliklerine sahip iletken olmayan bir malzemeye ihtiyaç duyulduğunda olduğu gibi, bu özellik nedeniyle sac metalin uygun olmadığı prototip durumlarda çok faydalıdır.

İzmir Polikarbon Levha Özellikleri

PC, malzemenin ısıya tepki verme şeklini ifade eden “termoplastik” olarak sınıflandırılır. Erime noktasında termoplastik malzemeler sıvıya dönüşür. Termoplastiklerin önemli bir bozulma olmadan erime noktalarına kadar ısıtılması, soğutulması önemli bir özelliktir. İzmir Polikarbon Levha gibi termoplastikler, yakmak yerine sıvılaştırarak, bunların enjeksiyonla kalıplanmasına ve daha sonra geri dönüştürülmesine olanak tanır.

Termoset polimerler ise genellikle enjeksiyon kalıplama işlemi sırasında yalnızca bir kez ısıtılabilir. İlk ısıtma, termoset malzemelerin sertleşmesine neden olarak geri dönüşü olmayan bir kimyasal değişime neden olur. Bir termoset malzeme, ikinci kez yüksek bir sıcaklığa ısıtılırsa basitçe yanar. Bu özellik, termoset malzemeleri geri dönüşüm için uygunsuz hale getirir.

Polikarbonat da aynı şekilde amorf bir malzemedir, yani kristal katıların sıralı özelliklerinden yoksundur. Amorf plastikler, kristalli polimerlerden farklı olarak, kristal polimerlerde olduğu gibi aniden değil, kademeli olarak yumuşama eğilimindedir. Son olarak polikarbonat bir kopolimerdir, yani birbirine karıştırılmış çok sayıda farklı monomer türünden oluşur.

İzmir Polikarbon Levha Türleri

Yirminci yüzyılın ortalarında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki GE ve Almanya’daki Bayer, polikarbonatı aynı anda icat etti. Çağdaş dönemde, her biri kendi üretim tekniği ve tarifi olan çok sayıda firma tarafından üretilmektedir. Tanınmış çeşitler veya “reçineler” ticari isimlere dahildir.

Polikarbonat çeşitli endüstriyel sınıflarda gelir. Çoğuna polikarbonat denir ve içerdikleri cam elyaf takviye miktarı ve aralarındaki eriyik akışındaki farklılıklar ile ayırt edilirler. Bazı polikarbonatlar, malzemeyi uzun süreli güneş ışığına maruz kalmaktan koruyan “ultraviyole stabilizatörleri” adı verilen kimyasallara sahiptir. İşleme sırasında malzemeyi yağlayan kalıp ayırıcı maddeler gibi diğer katkı maddeleri, enjeksiyonla kalıplanabilir polikarbonata dahil edilebilir. Polikarbon Levha İzmir, normal olarak tamamlandıktan sonra silindirler, çubuklar veya levhalar olarak sunulur.

İzmir Polikarbon Levha Kullanım Alanları

Polikarbonat, hem şeffaflık hem de büyük darbe direnci gerektiren uygulamalar için harika bir malzemedir. Cama daha hafif bir alternatif olması ve doğal bir UV filtresi olması nedeniyle gözlüklerde sıklıkla kullanılmaktadır. Polikarbonat Levha İzmir, yaratıcı mekanizmalar tarafından çeşitli sektörlerde çeşitli uygulamalarda kullanılmıştır.

Yoldaki aydınlatma işaretlerini gizlemek gibi parlamayı azaltmak için kullanılan renkli PC gördük. Bu tür ürünlerin üreticileri, LED’leri korumak ve aynı zamanda parlamayı azaltmak için tabelalarının ön yüzünde sıklıkla renkli polikarbon kullanırlar.

Polikarbon’un En Popüler Örneklerinden Bazıları Şunları İçerir;

● LED’ler için difüzörler

● Makine korumaları

● Üretan ve silikon döküm için şeffaf kalıplar

● 3D baskılı modeller

3D Yazıcılar için Polikarbon

Polikarbonat termoplastik bir malzeme olduğu için bazı 3D yazıcılar tarafından FDM tekniği kullanılarak basılabilir. Malzeme, 3D yazıcı tarafından ısıtılan ve istenen 3D şekle bırakılan filament formunda satın alınır. 3D baskı için kullanılan bir bilgisayarın rengi genellikle beyazla sınırlıdır. Bir FDM makinesinde 3D baskı için PC/ABS karışımları da mevcuttur.

Polikarbon’un Faydaları

Polikarbonatın dayanıklılığı, şeffaflığı, hava koşullarına dayanıklılık ve esnekliği, onu çeşitli sektörlerde popüler bir malzeme haline getiren özelliklerden sadece birkaçıdır. Polikarbonat ayrıca diğer birçok polimerden çok daha az zehirlidir ve geri dönüşüm kolaylığı çevre dostu olmasına katkıda bulunur. Ayrıca, diğer özelliklerinden hiçbirini etkilemeden ısı direncini arttırmak için bir takım alev geciktiriciler kullanılabilir.

Polikarbonat, piyasadaki diğer tüm plastiklerden daha iyi performans gösterir.

Polikarbon’un Dezavantajları

Polikarbonat, güçlü darbe direnciyle dikkat çeker ancak son derece çizilebilirdir. Sonuç olarak, bir çift camdaki polikarbonat lensler gibi şeffaf yüzeyler genellikle çizilmeye karşı dayanıklı bir kaplama ile kaplanır.

Polikarbon Nasıl Yapılır?

Polikarbonat, diğer plastikler gibi hidrokarbon yakıtların daha hafif “fraksiyonlara” damıtılmasıyla yapılır ve bunların çoğu daha sonra polimerler yapmak için diğer katalizörlerle karıştırılır.

Polikarbon Toksik mi?

Malzemenin suyla temasının neden olduğu bozulma olan hidroliz sırasında Bisfenol A (BPA) salınımı nedeniyle, gıda ile temas senaryolarında belirli polikarbonat çeşitleri tehlikeli olabilir. En yaygın polikarbonat çeşitleri, BPA ve COCl2 karışımından oluşturulur, ancak BPA içermeyen polikarbonatlar, bozulabilir gıda veya su gerektiren uygulamalar için daha popüler hale gelmiştir.

BPA üzerine birçok araştırma yapılmıştır ve sonuçlar finansman kaynağı ile risk değerlendirmesi arasında bir bağlantı göstermesi bakımından biraz tartışmalıdır. Devlet tarafından finanse edilen araştırmaların çoğu, BPA’yı bir sağlık sorunu olarak buldu, ancak endüstri tarafından finanse edilen birkaç çalışma, tıbbi etkinin çok az olduğunu veya hiç olmadığını buldu. BPA’nın zararlı etkilerine ilişkin çelişkili bulgulara rağmen, belirli polikarbonat formlarının salınımı buna bağlanmıştır. Sonuç olarak, “BPA İçermeyen” polikarbonat ürünler popüler hale geldi.