Oluklu Polikarbon Levha

Oluklu Polikarbon Levha

*Farlı kalınlık ve renklerde

Polimer teknolojisinin gelişmesiyle birlikte, 1950’li yıllarda keşfedilen polikarbonatlar, levha halinde üretimiyle,çatı kaplama malzemesi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır.
Termoplastikler grubundan olan polikarbonat levhalar, hafif olmaları, mükemmel ışık geçirgenlikleri, kristal saydamlıkta üretilebilmeleri, mekanik, darbe ve UV dayanımlarının yüksek olması sebebiyle tercih edilmektedir.

Çatılar, binaların dış etkilere en fazla maruz kalan yapı elemanlarıdır.

 

 

Su, yağışlar, sıcaklık farklarına bağlı olarak malzemede görülen genleşme ve benzeri unsurlar, çatı tasarımını ve çatı kaplama malzemesi seçimini etkilemektedir. Çatıda kullanılan malzemeler ve bu malzemelerin oluşturduğu çatı sistemlerinin mekanik ve fiziksel özellikleri,istenilen ölçütleri sağlamalı ve çatı sistemleri, yapı içindeki uygun konfor koşullarının sağlanmasına yardımcı, estetik, dış ortam koşullarına dayanıklı ve ekonomik olmalıdır. Kullanıcı isteklerini karşılamada yetersiz kalan tasarımlar ve uygulamalar ile konfor koşulları çerçevesinde, yeterli performans sergileyemeyen çatı sistemleri ve çatı bileşenleri,yapı bünyesinde çeşitli sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Tasarım, uygulama ve kullanım sürecinde oluşabilecek sorunlara bağlı hasarların önlenmesi ve çözümleri ise yapının yaşam süresini artırmaktadır.  Bu  nedenlerle,  çatı  sistemini  oluşturan  taşıyıcı  konstrüksiyonun  ve  kaplama malzemelerinin  birbiriyle  uyumlu  ve  beklenen  performans  ölçütlerini  karşılayabilmeleri ömürlerini uzatır.

Oluklu Polikarbon Levhalar;

 •   Mükemmel ısı yalıtımı
 •   İsteğe bağlı çift yada standart olarak tek taraflı UV korumalı
 •   Sıcak ve soğuk büküme uygun
 • Kolay şekil alabilme
 • Mükemmel darbe dayanımı
 • Ses yalıtımı
 • Farklı iklim koşulları ve doğa koşullarına uyum.(-40 C° , + 120 C° arasında dayanıklılık)
 • Farklı renklerde değişkenlik göstermesine rağmen %90 varan ışık geçirgenliği.
 • Montaj kolaylığı
 • Alev taşımazlık
 • Homojen ışık dağılımı ile kullanım için önemli değerleri bünyesinde barındırır.
 • Amorf yapıdaki termoplastikler grubundan olan
  polikarbonat ‘lardan üretilmiş levhalar, kristal saydamlıkta olmaları, mekanik ve darbe dayanımlarının yüksek olması ve hafiflikleri nedeniyle, günümüzde çatı kaplamaları alanında en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasındadır.
  Geleneksel yapı malzemelerinden olan cama kıyasla polikarbonat levhalar, daha hafif olmaları sebebiyle, çatı ışıklıklarında,daha dayanıklı olmaları nedeniyle de güvenlik amaçlı kullanılan mekanların aydınlatmalarında, camın yerine tercih edilmektedir.
  Polikarbonat malzemeler yapıda, güvenlik camı, dış cephe ve çatı kaplama malzemesi olarak, çatı ışıklıklarında ve kurşun geçirmez camların ara katmanlarında, iç mekanlarda dekorasyon amaçlı kullanılmaktadır. Ülkemizde de yaygın kullanıma sahip olan polikarbonat levhalar, çatı sistemlerinde kaplama amacıyla oluklu, trapez kesitli, düz ve çok katlı olarak üretilmektedirler.
Yoğunluk: 1.20 g / cm3
Mevcut Sıcaklığı:  -40  için 180 
Isı ile bozulma sıcaklığı:  135 
Erime noktası: yaklaşık 250 
Dönüm hızı: 1,585 ± 0.001
Işık geçirgenliği: % 90 ± 1%     (Şeffaf)
Isı iletkenlik değeri: 0.19 W / mK
Lineer genleşme katsayısı: 3.8 × 10 -5 cm / cm 

Oluklu Polikarbon Levha hakkında bilgiler;

Polikarbon ‘un Kimyasallara Direnci
Zarar Vermeyenler Dikkat Edilmesi Gerekenler Zarar Vermeyenler
aseton siklohekzanon asetik asit
akrilonitril dizel yakıtı amonyum klorid
amonyak karınca asidi antimon triklorür
amil asetat benzin Boraks çözeltisi
benzen gliserin bütan
brom Isıtma yağı kalsiyum klorür
Butil asetat Jet yakıtı / gazyağı kalsiyum hipoklorit
sodyum hidroksit Konsantre perklorik asit / perklorik asit karbondioksit
kloroform Kükürt dioksit Karbon monoksit
dimetilformamid terebentin % 10 sitrik asit
Konsantre hidroklorik asit Bakır sülfat
Konsantre hidroflorik asit % 95 etanol
iyot glikol
metanol % 10 formaldehid
bütanon % 20 hidroklorik asit / hidroklorik asit
stiren % 5 hidroflorik asit
tetrachloroethylene Merkür
tolüen metan
Konsantre sülfürik asit oksijen
ksilen ozon
kükürt
üre
su

PC (Polikarbonat) günlük uygulamalar büyük bir çeşitlilik kullanılan yüksek performanslı, sürdürülebilir ve eko-verimli bir malzemedir. Bu açıklık, dayanıklılık, güvenlik, çok yönlülük, yanı sıra ısı ve direnç paramparça sunan eşsiz bir özellikler kombinasyonu vardır. polikarbonattan üretilen ürünler çatı ve cam için levhalar, optik medya, bilişim-parçaları, gözlük mercekleri, tıbbi cihazlar, eğlence makaleleri ve gıda ile temas eden malzemeler bulunmaktadır. Bu ürünler güvenlik ve tüketicilerin refahı için önemli ölçüde katkıda bulunur.

1953 yılında, polikarbonat Bayer AG, Almanya Dr. H. Schnell tarafından ve General Electric Company, ABD DW Fox tarafından bağımsız olarak keşfedilmiştir. 50 sonlarında bu yana ticari uygulamalarda kullanılmaktadır.

4.0.1

Polikarbonat başlangıçta bu tür seralar ve kamu binaları için distribütör ve sigorta kutuları, görüntüler ve fiş bağlantıları ve cam gibi elektrik ve elektronik uygulamalar için kullanılmıştır. Yakında yararlı özellikleri polikarbonat olağanüstü birleşimi diğer birçok uygulama için tercih edilen malzeme yaptı.

1982 yılında, ilk ses CD’si hızla ses kasetleri yerine pazara sunuldu. 10 yıl içinde optik medya teknolojisi CD-ROM dahil. Beş yıl sonra ilk DVD’ler serbest bırakıldı ve hızlı bir şekilde Bluray teknolojisi ile takip edildi. Tüm bu optik veri depolama sistemleri polikarbonat bağlıdır.

Ortalarından 1980’lerin beri 18 litre su şişeleri Polikarbonat ve su soğutucuları üzerine yerleştirilen giderek ağır ve kırılgan cam şişeler yerini almıştır. Bu hafif ve dayanıklı şişe paramparça artık pek çok kamu binaları ve ofislerde bulunabilir.

Zaten 1980’lerin sonundan bu yana ABD’de kullanılan, polikarbonat otomotiv farlar 1992 yılında Avrupa’daki yetkili oldu. Yirmi yıl sonra, çoğu Avrupa arabalar polikarbonat farlar ile donatılmıştır.

Yüksek dayanıklılık
Polikarbonat plastik son derece dayanıklı bir malzemedir. Bu uzun ürün ömrü ve güvenilir performans kritik seçim malzemesi yapar.
Yüksek Direnç
Polikarbonat neredeyse kırılmaz. yüksek darbe dayanımı sayesinde, güvenilirlik ve yüksek performanslı gerekli olduğu uygulamalar için daha fazla güvenlik ve rahatlık sağlar.
Mükemmel Şeffaflık
Polikarbonat mükemmel bir görüş sunuyor ve alternatif malzemelerin daha iyi ışık ileten son derece net bir plastiktir.
Hafif
Polikarbonat hafif bir ürün olduğu için mimari ve tasarımda yaratıcılık sağlar.
Isıya dayanıklıdır
Polikarbonat plastik yüksek sıcaklıklarda koşullarını kolaylaştıran mükemmel ısı direnci sağlar.
yenilikçi
polikarbonat performansı sürekli olarak geliştirilmektedir. Teknik ve bilimsel yenilik sayesinde, yeni uygulamalar ve ürün faydaları ek hizmetler ve avantajlarla tüketicilere sunan, pazarları ve sektörleri geliştirmek için sürekli yenileniyor.

Oluklu Polikarbon Levha Uygulama Örnekleri arasında sayabileceğimiz ;

*Cephe uygulamaları * Çatı uygulamaları * Kış bahçeleri * Otoparklar * Alt geçitler * üst geçitler * Yürüyüş yolları * Giriş saçakları * Oto yıkamacılar * Spor tesisleri * Seralar * Pencere ve ışıklıklar * Veranda ve teras uygulamaları * Ses bariyerleri * Havuz Kenarları * Havuz örtü sistemleri * Reklam panoları  * Ofis ve ev mobilyaları * Şehir mobilyaları * Çocuk parkı aletleri * Otobüs durakları sayılabilir.

× Whatsapp İletişim